{lang: 'cs'}
česky | English

aktuálně

co to je

006
fotky video

005
fotky

004
fotky

003
fotky video

002
fotky video

001

Znalci Monty Pythonu i neznalí Skotové se prošli "švihle"

Šárka Čapková, převzato ze studentpoint.cz

Poněkud v ústraní masivních předvolebních kampaní zůstal skromný pochod za Ministerstvo švihlé chůze, který proběhl v pátek v centru Prahy a Brna. Znalci skečů Monty Pythonova Létajícího cirkusu napodobili Johna Cleese a prošli se po pražském Václavském náměstí a brněnském Moravském náměstí švihle. Díky videu jednoho z účastníků můžete výsledek srovnat s originálem.

Historie švihlé chůze se nepochybně píše už odnepaměti, patřičnou pozornost jí však začal věnovat teprve na přelomu šedesátých a sedmdesátých let všestranný britský umělec John Cleese. Zcela zaslouženě to dotáhl až na pozici ministra švihlé chůze a video z tohoto úřadu svědčí o tom, že na své švihlosti pilně pracoval a že s vládními prostředky zacházel velmi obezřetně. I proto má dodnes oddané následovatele nejen v Británii, ale i v Česku.

Už v srpnu se na Facebooku a na stránkách Python Reality Hack objevila pozvánka na akci se zcela normálním názvem Švihle II. Jedná se očividně o druhý ročník průvodu švihlých chodců. Není potvrzené, že by její organizátoři měli jakékoli politické ambice, ostatně není ani potvrzené, že nějací organizátoři existují, protože nikdo z námi oslovených účastníků pochodu o nich nikdy nic neslyšel, nicméně některé dostavivší se případy by si grant ministerstva, nebo aspoň ministerstvo zasloužili.

Pod koněm na pražském Václavském náměstí se před setměním sešlo devět mužů tak skvěle vyšvihnutých, že desítky příznivců švihlé chůze, přislíbivších svou účast na Facebooku, nejspíš jen zahanbeně opustily scénu. Této skupince tedy zpočátku dělali značnou konkurenci ještě švihleji vypadající pánové ve skotských kiltech, fotbalových dresech a kopačkách, kteří sice působili o dost méně profesionálně, měli však výraznou početní výhodu. Přihlížející se však přibližně v polovině happeningu dočkali jímavého momentu, kdy Skotové naše statečné muže navzrdory silné fotbalové rivalitě podpořili bujarým smíchem, potleskem a dokonce i několika začátečnickými pokusy o našlapování způsoby neotřelými. Nutno podoknout, že Češi se v tuto chvíli stali jasnými vítězi mače, protože Skotové se projevili jako naprostí neznalci chůze, jejímž průkopníkem je jejich krajan z Britských ostrovů.

Různorodější a početnější skupinka se sešla na Moravském náměstí v Brně. Příjemným oživením byly přítomné dívky, avšak většina účastníků nedisponovala kufříkem, parapletem, kloboukem, ba ani formálním oblekem, což by byl při vstupu na ministerstvo nejspíš problém. Vyzdvihnout se naopak musí ucelenost brněnského útvaru, jenž mnohdy působil téměř synchronizovaně. Jejich odhodlaný výkon můžete zhodnotit na tomto videu. Nezbývá než zvážit, zda by založení ministerstva švihlé chůze nebylo vítaným zpestřením české politické scény.

Foto by Petr Bednárik a http://prh.divno.cz

zpět

úvodní obrázek PRH